Cíle a efekty projektu
Projekt EVO Komořany vznikl jako podnět společnosti United Energy,a.s., která je provozovatelem teplárny Komořany s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla spalující hnědé uhlí.
Projekt reaguje na:
současný stav hospodaření s komunálními odpady v Ústeckém kraji a na jeho rozvojové dokumenty (POH ÚK) a
situaci v teplárenství, které v současné době řeší problémy s dostatkem tradičního fosilního paliva (neobnovitelných zdrojů)
a předpokládá energeticky využívat vznikající odpady, které nebude možné ukládat na skládky a jejichž výhřevnost dosahuje úrovně hnědého uhlí, v součinnosti s provozem teplárny Komořany.
Většina komunálních odpadů je v současné době bez využití ukládána na skládky. Přestože dochází ke zvýšení trendu třídění jednotlivých složek odpadů, není region Ústeckého kraje schopen bez realizace opatření a zásadní změny koncepce odpadového hospodářství splnit cíle evropské i národní legislativy v oblasti omezování skládkování komunálních odpadů.
Primární cíle projektu
- Využití energetického potenciálu ze 150 tisíc tun/r zbytkového komunálního odpadu z domácností na výrobu tepla a elektrické energie v návaznosti na teplárnu Komořany.
- Úspora klasických zdrojů energie
Splnění primárních cílů a realizace projektu s sebou přináší další významné přínosy (efekty):
Efekty projektu
- Podpora zaměstnanosti v regionu
- Vytvoření nových pracovních příležitostí v regionu s nejnižší nezaměstnaností
- Zajištění pokračování činnosti společnosti United Energy i přes nepříznivou situaci na trhu s hnědým uhlím.
- Významné snížení znečišťování životního prostředí a rizik s tím spojených v souvislosti s dosavadním způsobem nakládání se směsným komunálním odpadem, kterým je doposud skládkování.
- Rozvoj a vybudování moderního regionálního systému odpadového hospodářství v Ústeckém kraji na evropské úrovni.
- Přispění k plnění cílů evropské a národní legislativy v oblasti nakládání s odpadem.
- Další zdroj tepla pro centrální zásobování teplem, záložní zdroj (řešení odstávek sousední teplárny).
- Podíl na stabilizaci ceny tepla pro konečného spotřebitele.
- Významné snížení podílu ukládaného komunálního odpadu na skládky.
- Úspora cenných surovin – železných i neželezných kovů, které budou z procesu energetického využívání vráceny zpět k dalšímu využití.
Shrnutí přínosů realizace projektu
Realizací projektu se kraji, městům a obcím podaří razantně snížit podíl sládkovaného komunálního odpadu a získávat teplo a elektrickou energii pro zásobování domácností měst Mostu a Litvínova. Výstavbou zařízení EVO dojde rovněž k významné úspoře fosilních paliv, sníží se emise skládkových plynů z ukládaných odpadů na skládky a kraj i města získají v zařízení záruku ekologicky přijatelnějšího naložení s odpadem než jeho prostým skládkováním, které zabírá jejich území. Jedním z hlavních efektů vybudování zařízení EVO je částečná náhrada klasického zdroje tepla spalujícího uhlí. Emisní parametry zařízení EVO jsou legislativou nastaveny přísněji a pro obyvatele přijatelněji, než parametry pro běžnou teplárnu, což znamená, že emise znečišťujících látek do ovzduší jsou významně nižší než u stávajících klasických tepláren.
K energetickému využívání odpadů přistupují i tak vyspělé a ekologicky zásadové země, jako je Švýcarsko, Německo, Švédsko, Belgie, Dánsko a řada dalších. V Evropě je v provozu téměř 400 spaloven (zařízení EVO), které jsou běžnou součástí života občanů. Například ve Švýcarsku je 26 kantonů a 30 zařízení pro energetické využívání odpadů.