Mostecký deník: Ekologové chtějí, aby soud zastavil spalovnu
05.11.2012
Most – Ekologické Hnutí Duha se snaží zabránit vzniku spalovny odpadů v Komořanech u Mostu. Chce po soudu, aby zneplatnil rozhodnutí Ústeckého kraje, který zamítl jeho odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí. O podání žaloby informovalo Hnutí Duha v tiskové zprávě. Komořanská teplárna United Energy spaluje hlavně hnědé uhlí z místních dolů, ale s jejich majiteli vedla v posledních letech soudní spory a začala se poohlížet i po jiných surovinách. Jednou z možností je i komunální odpad. Zařízení za 2,2 až 3,5 miliardy korun má být v provozu v roce 2015, část peněz chce získat teplárna z evropských dotací. Tepelný výkon je projektován na 43 megawattů, elektrický má činit 12 megawattů. Spalovat se má zhruba 150 000 tun odpadů ročně.
Teplárna tvrdí, že hodnoty emisí neporuší a že spalovna bude mít i mnohem menší emise než současná hnědouhelná teplárna. „Spalovna je řešena velmi moderně, navíc vyřeší jiný ekologický problém. A Česko musí množství komunálního odpadu snižovat,“ řekl vloni v listopadu technický ředitel United Energy Petr Mareš, když se územní povolení projednávalo poprvé na mosteckém magistrátu. Firma povolení dostala a následné odvolání ekologů zamítl krajský úřad. Teď se proto obrátili na soud s žalobou, která je pro ně zřejmě jednou z posledních možností plán zastavit.
Ekologové tvrdí, že připravovaná spalovna dál zhorší ovzduší ve městě, které už teď patří k nejzaprášenějším v Česku.
Kompost
Připomínkují i detaily – třeba údajně nedořešené nakládání se zbytky po spalování nebo systém návozu odpadu, který podle nich výrazně zvýší dopravní zátěž na silnicích. Vhodnější a na počet pracovních míst i výhodnější by prý bylo, kdyby se odpad řádně kompostoval.
Svou žalobu opírají i o údajná procesní pochybení. „Rozhodování o umístění spalovny v Mostě obsahuje řadu nedostatků. Územní řízení by například určitě neměl vést úřad, který má na výstavbě evidentní zájem,“ uvedl Ivo Kropáček z Hnutí Duha.
Žaloba je namířena proti rozhodnutí krajského úřadu, ale kdyby jí bylo vyhověno, fakticky by tím územní povolení zneplatnila. Podobně se vyvinul spor o dostavbu dálnice D8 – bylo vydáno stavební povolení, odvolání ekologů zamítl krajský úřad, ale jeho rozhodnutí následně zrušil soud. Úřad ale vzápětí své rozhodnutí zopakoval, takže stavební práce po měsíční pauze mohly znovu začít. Ekologové se na soud obrátili znovu, takže se situace může opakovat ještě několikrát.