Mladá fronta Dnes: Ekologové kritizují plán na výstavbu spalovny u Mostu
02.12.2011
Sdružení Arnika tvrdí, že firma United Energy, která chce spalovnu odpadu vybudovat, nepoužije nejmodernější technologie na zpracování nebezpečného popílku. A chce znovu vyvolat řízení o vlivu plánované stavby na životní prostředí.
KOMOŘANY Ekologická organizace Arnika kritizuje plán společnosti United Energy na vybudování spalovny komunálního odpadu v Komořanech u Mostu. Z odpadu tu má vznikat teplo a elektřina. Podle Arniky ale nebude použita nejlepší dostupná technologie na zpracování nebezpečného popílku, který spalováním vznikne. Chce proto, aby znovu proběhlo řízení o vlivu plánované stavby na životní prostředí (takzvaný proces EIA).
„V rozporu s požadavky Evropské unie investor popisoval míchání toxického popílku z čištění spalin se škvárou, která zbude po spálení odpadu jako součást nejlepší dostupné technologie. Je to ale velmi nebezpečná praxe. Podle zahraničních studií totiž vede ke vzniku dioxinů a umožňuje jejich snadnější uvolňování do životního prostředí z materiálu, který je často používán například na stavbách pozemních komunikací anebo na povrchovou úpravu skládek a při rekultivacích,“ upozornil Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.
Podle něj se proces EIA také nevěnoval některým podstatným škodlivinám vypouštěným do ovzduší. „Konkrétně polyaromatickým uhlovodíkům, polychlorovaným bifenylům, hexachlorbenzenu a dalším, především halogenovaným látkám, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví,“ doplnil, proč chce Arnika řízení o EIA zopakovat. Už v pondělí přednesla Arnika, další ekologické organizace i jednotlivci připomínky k probíhajícímu územnímu řízení chystané výstavby spalovny. Byla to jedna z posledních možností, kdy lidémohou proti plánu firmy účinně protestovat.
Stavební úřad rozhodne do měsíce
„Stavební úřad vydá do měsíce v této věci rozhodnutí. Buď bude kladné, nebo záporné nebo řízení přeruší kvůli doplnění dokladů. Víc v tuto chvíli nebudeme připomínky ke stavbě ani záměry investora komentovat,“ uvedl Stanislav Franta, šéf stavebního úřadu mosteckého magistrátu.
Vybudování spalovny přijde na zhruba tři miliardy korun, až 40% může firma získat z dotací EU. Podmínkou je pak sedm let důsledných kontrol fungování spalovny. Sát má už v roce 2015 a roční kapacita je 150 tisíc tun komunálního odpadu. Její životnost má být asi 25 let.
„Použijeme nejmodernější technologie, které mají třeba spalovny ve Švýcarsku. Spalováním odpadu snížíme spotřebu fosilních paliv, navíc odpad využijeme k výrobě energie,“ hájí stavbu Petr Mareš, technický ředitel Unitě Energy.