Mostecký deník: posudek: Spalovna může blízko Mostu klidně být
18.06.2011
Deník zjistil, že teplárna United Energy má otevřenou cestu k výrobě energie z odpadků
Smetí ve vašem odpadkovém koši zřejmě neskončí v zemi na skládce. Mělo by se po roce 2015 sypat jako částečná náhražka uhlí do obřího kotle, který udělá z odpadků elektřinu nebo teplo pro Mostecko. Ministerstvo životního prostředí souhlasilo s výstavbou spalovny na směsný komunální odpad v areálu komořanské teplárny United Energy. Její několikamiliardový záměr uspěl při posuzování vlivu na životní prostředí a podle verdiktu neohrozí zdraví obyvatel.
„Projekt nyní bude pokračovat podáním žádosti o dotaci z prostředků EU a podáním žádosti o vydání územního rozhodnutí,“ sdělila včera Deníku mluvčí United Energy Miloslava Kučerová.
Firma začne hledat partnera, který zpracuje zadávací dokumentaci pro výběr zhotovitele stavby.
Spalovna má využít 150 tisíc tun odpadu, asi třetinu produkce Ústeckého kraje. Polovinu paliva má tvořit vyhozená biomasa, třeba slupky od brambor.
Firma chce odpad i od Mostu. Navrhla dohodu o spolupráci. Radní sice spalování považují za lepší než skládkování, ale jsou opatrní. „V tuto chvíli nevidíme nutnost dohodu uzavírat, návrh jsme vzali jen na vědomí,“ řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková. „Je třeba o celé problematice dále jednat,“ konstatoval primátor Vlastimil Vozka.
Kritici upřednostňující třídění, recyklaci či kompostování varují, že novinka Mostecku, zatíženému průmyslem, uškodí. „Spalování obrovského množství odpadů by představovalo významný zdroj znečištění ovzduší,“ uvedl lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. Podle Jeníčkové je na čase, aby teplárna uspořádala veřejnou diskuzi a představila záměr obyvatelům. „Lidé by měli vše vědět a mělo by se o tom diskutovat,“ dodala.
Podle Kučerové firma podobnou výzvu zatím oficiální cestou neobdržela. Zástupci United Energy se s primátorem sejdou až příští týden.
Firma chystá webové stránky, kde lidé najdou odpovědi na většinu svých otázek. „Na webu budou moci vznášet i konkrétní dotazy na budoucí zařízení pro energetické využití komunálních odpadů v Komořanech,“ dodala mluvčí.
JAK FUNGUJE?
Auta sypou odpad do bunkru. Jeřáb hází smetí do ohniště. Škodliviny ve spalinách se musí několikrát čistit podle norem EU. Zbytky (i kovový prach) se recyklují. Spalovny prosperují ve městech v Dánsku, Švédsku, Švýcarsku a Holandsku, kde skládky nechtějí.